Jakiś czas temu Emlid wprowadził na rynek Reach RS2+ – rozwiniętą wersję odbiornika Reach RS2, co skłoniło użytkowników do dzielenia się własnymi doświadczeniami z nowym urządzeniem.
Model Reach RS2 znajdziecie tutaj wraz z parametrami: https://sklep.rtks.pl/kategoria-produktu/emlid/rs2/
Reach RS2+ znalazł zastosowanie w codziennej pracy architekta, służąc jako podstawa do dronów RTK oraz w projektach budowlanych. Przeanalizowaliśmy sposoby pracy użytkowników i chcemy podzielić się ich opiniami na temat osiągnięć Reach RS2+.
Reach RS2+ w budownictwie i geodezyjnych pomiarach terenowych.
Armando Martinez, starszy architekt w firmie CEO ARQUITECTOSEM w Hiszpanii oraz geodeta terenowy, użył Reach RS2+ do wytyczania granic działek oraz umiejscawiania budynków. W ramach codziennych obowiązków Armando wyznaczał współrzędne geograficzne dla projektów. W projekcie budowy dwupiętrowego domu z piwnicą Armando zdecydował się skorzystać z Reach RS2+, aby oznaczyć punkty i przygotować teren pod nowy dom. Zazwyczaj do takich zadań używał teodolitu lub miarki taśmowej, ale w tym przypadku zastosowanie Reach RS2+ pozwoliło mu na szybkie sprawdzenie poprawności wykonanej pracy.
Armando pracuje w trybie RTK i przesyła korekty poprzez NTRIP, wykorzystując także modem LTE do uzyskania zasięgu 4G. Dzięki temu Reach RS2+ umożliwia mu szybsze i bardziej efektywne wizyty na placach budowy.
“Czas to pieniądz, a w budownictwie nie możemy sobie pozwolić na straty czasu na każdym etapie pomiarów. Reach RS2+ pomaga nam zaoszczędzić czas, uzyskując rozwiązanie FIX w zaledwie kilka sekund.”
Armando Martinez, starszy architekt w CEO ARQUITECTOSEM
Armando zauważył, że Reach RS2+ stał się nieodzownym narzędziem w zestawie zespołu. Najczęściej przeprowadza pomiary, używając kombinacji Reach RS2+ i kija geodezyjnego Emlid Survey Pole, co ułatwia transport. Taki układ jest również przydatny do szybkiego przeglądania punktów topograficznych, co pozwala unikać wątpliwości w trakcie realizacji projektów.
“Możemy dokładnie sprawdzić elementy na miejscu, takie jak początki ramp czy granice budynków, a autonomia Reach RS2+ pozwala mi na samodzielne przeprowadzenie takiego przeglądu w zaledwie kilka minut.”
powiedział Armando.
Kolejnym projektem Armando był zlecenie od klienta, który chciał poznać graficzną odległość tarasów na placu w Murcji. Była to jednocześnie okazja do potwierdzenia zasięgu sygnału nowego modemu w centrum miasta, otoczonego budynkami. Armando zauważył poprawę stabilności i szybkości odbierania danych RTK poprzez usługę korekt sieciowych.
Reach RS2+ jako stacja bazowa do projektów mapowania za pomocą dronów.
Rory Gillies, profesjonalny pilot drona z Wielkiej Brytanii, podzielił się swoim doświadczeniem z użyciem Reach RS2+ w projektach mapowania za pomocą dronów. Przeprowadził pomiar powietrzny obszaru o powierzchni 750 hektarów na Orkadach. Do konfiguracji użył dwóch dronów Phantom 4 RTK oraz Reach RS2+ jako źródła korekty w trybie sieciowym RTK. Korekty RTK przesyłane były z bazy do dronów za pomocą nadajnika NTRIP firmy Emlid. Rory kontrolował i sprawdzał punkty kontrolne za pomocą drugiego odbiornika Reach RS2, korzystając z tego samego strumienia NTRIP.
Ustawianie punktów kontrolnych za pomocą Reach RS2+ Ustawianie punktów kontrolnych dla 750-hektarowego lotniczego pomiaru na Orkadach
Dzięki Reach RS2+, Rory osiągnął doskonałą dokładność, a użycie dwóch dronów pozwalało mu na rejestrowanie zdjęć przez kilka dni. Zdjęcia były wcześniej korygowane pod względem kolorów, aby usunąć zniekształcenia i zrównać światło na całym obszarze badanym.
Rory przeprowadził również pomiary trzech wysp, aby stworzyć modele 3D dla Narodowego Trustu Szkocji. Użył drona Phantom 4 RTK do robienia zdjęć fotogrametrycznych w trybie PPK, a Reach RS2+ pełnił rolę stacji bazowej. Na miejscu brakowało zasięgu sieci komórkowej, więc PPK było jedyną opcją. Bez łodzi nie było możliwe ustawienie punktów kontrolnych. Reach RS2+ został zarejestrowany przez trzy godziny, a następnie przetworzony w programie Emlid Studio przy użyciu danych RINEX OS. Po ustaleniu lokalizacji bazy, Rory Gillies przetworzył ślady dronów dla sześciu lotów i uzyskał 100% poprawkę.
Źrodło: https://blog.emlid.com/reach-rs2-from-a-surveyors-perspective/
Leave A Comment